pirmdiena, 2009. gada 25. maijs

Raudas speciālā internātpamatskola bērniem bāreņiem

FOTOZIEDOJUMS: Iveta Vaivode, Ēriks Meinarts

Šoreiz stāstīsim par mūsu ceļojumu uz Latvijas pašu nostūri – Raudu. Netālu no Lietuvas robežas, Ilūkstes novada Šēderes pagasta Raudā dzīvo, mācās un apgūst praktiskas iemaņas mājturībā, galdniecībā un lauksaimniecībā 63 bērni. Šie bērni ir ļoti dažādi, pārsvarā bāra bērni, kuriem ir viegla, vidēja vai smaga invaliditāte. Šeit mācās bērni no visas Latvijas, daži pat brauc no Rīgas.
Atbraucot mūs sagaida liels, labsirdīgs vīrs, kurš pilnībā atbilst priekšstatam, kādam ir jābūt skolas direktoram:)- Imants Melderis un direktora vietniece izglītības jomā (audzināšanas darbā) Līga Lapa. Kā jau Latgalē, mājinieki ir ļoti viesmīlīgi un pirms tikšanās ar bērniem un skolas apskates mēs tiekam aicināti uz kafiju un pašceptiem saldumiem.
Direktors un skolotāja stāsta mums par bērniņiem, kuri mācās šai skolā. Daudziem no viņiem šīs ir vienīgās mājas, kuras skolas pedagogi un darbinieki no visas sirds cenšas padarīt par „īstām mājām”. Apskatām biezus jo biezus foto albumus, kuros redzams viss pedagogu nesavtīgi ieguldītais darbs. Šeit ir fotogrāfijas no dažādiem pasākumiem – teātra dienām, Ziemassvētkiem, Lieldienām, sporta dienām un vēl daudz un dažādām kultūras aktivitātēm. Aplūkojot šīs fotogrāfijas, pat nejautājot, top skaidrs, ka katrs bērns šeit ir kas sevišķs, viņam tiek veltīta īpaša uzmanība un gādība.
Kad kafija padzerta un kūkas apēstas, varam doties nelielā ekskursijā pa skolu. Katrs satiktais bērns sveicina mūs un pavada ar ziņkārīgu skatienu. Kā pirmo skolas lepnumu direktors mums rāda skolas kapelu, kurā ikviens var gūt sirdsmieru un mierinājumu kādai bēdai, aprunāties ar Dievu vai vienkārši tāpat pasēdēt un padomāt. Direktors ar neslēptu lepnumu mums stāsta, ka viņi esot viena no retajām skolām, kurā šāda kapela pastāv. Katru rītu un vakaru kapelā notiek lūgšanas, kuras vada skolas katehēte Alvīne Baltrukeviča. Un, pateicoties vietējam priesterim, Arnim Maziļevskim, Grendzes baznīcā bērni tiek nokristīti, saņem Pirmo Svēto komūniju. Katru svētdienu tiek svinēta Svētā Mise. Pēc Svētās Mises priesteris Arnis vienmēr brauc uz Raudas skolu, lai uzklausītu katra bērna priekus un bēdas. Kopā ar bērniem priesteris Arnis rīko dažādus konkursus, iet rotaļās un spēlē futbolu. Ļoti bieži uz skolu kopā ar priesteri Arni atbrauc viesi, kuri uzstājas ar koncertiem, lugām. Priesteris Arnis Raudas bērniem organizē Svētceļojumus uz Aglonu un Medžugorju, ekskursijas pa baznīcām Latvijā un Lietuvā. Vasaras brīvlaikā priesteris Arnis apciemo Raudas skolēnus gan mājās, gan bērnu namos un daudzi skolēni ir ciemojušies un dzīvojuši pie priestera mājās. Priesteri Arni Raudas skolēni gaida ciemos visos skolas pasākumos.
Izstaigājam skolu. Katrā C līmeņa klasītē mācās 4-6 skolēni un tai ir sava skolotāja, kura rūpējas gan par bērnu zināšanām, gan par to, lai arī atpūtas brīdī bērniem būtu interesanti un jautri.
Istabiņas, kurās bērni dzīvo, remontu nav redzējušas sen, tomēr pašu spēkiem daudz ir paveikts, lai iekārtojums būtu omulīgs un mājīgs.
Vienā no šīm istabiņām mēs satiekam Ilgu – meitenīti, kurai, lai staigātu, nepieciešami ortopēdiskie apavi. Šī brīža apavi viņai ir apmēram 2 izmērus par mazu un viņa sūdzas, ka staigājot pirkstiņi sāpot, jo tie ir krietni pāri kurpītes purngalam. Tomēr meitenīte varonīgi ceļas kājās un iet fotogrāfiem izrādīt skolas dārzu un rotaļlaukumu.
Ir ļoti jauka, silta diena un tā kā lielākā daļa mācību stundu ir beigušās, bērni dzīvojas pa āru. Sporta laukumā, stingrā, uzmundrinošā balsī dodot norādījumus, sporta skolotājs Andrejs Vēvers gatavo vecāko klašu skolēnus Latgales zonas pavasara krosam. Bērni, noskrējušies, sarkaniem vaigiem un laimīgi, laimīgi par to, ka šeit viņi ir aprūpēti, skoloti un galvenais – saprasti. Pedagogu neatlaidīgā darba rezultāti ir redzami ik uz soļa. Pāris gadus atpakaļ, atbraucot uz šo skolu, daudzi bērni tikai šeit iemācījās runāt, pazīt pirmos burtus, un, kaut arī pašas elementārākās grāmatiņas, bet tomēr – lasīt. Tas viss ir panākts ar ilgstošu un smagu darbu, kuru paveikuši visi skolas darbinieki un pedagogi.
Direktors rāda mums vēl vienu skolas lepnumu – Ābeļdārzu, kurš tika iestādīts ar Daugavpils rajona partnerības palīdzību, uzrakstot projektu un rotaļlaukumu. Šo sapni gadu atpakaļ palīdzējis īstenot „Latvijas Avīzes” un Rietumu bankas labdarības fonda izsludinātais projekts „Sprīdis labākai dzīvei”.
Pēc pastaigas direktors mūs vedina mazgāt rokas un aicina pusdienās. Pie pusdienu galda viņš stāsta par skolas ikdienai nepieciešamo, lai šie jaukie bērni varētu pilnvērtīgi mācīties un pavadīt savu brīvo laiku.
Mēs varētu dzīvoties šeit vēl un vēl, taču mūs gaida bērnu nams Daugavpilī, uz kuru mūs pavada Raudas skolas direktors.
Mēs atvadāmies no bērniem, skolotājiem, un sajūtas ir ļoti gaišas un jaukas. Par to, ka šeit, kur tik reti ieklīst kāda palīdzīga roka, darbinieki ir spējuši no mazumiņa uzburt lielas lietas.
Viņi pat nelūdz neko, bet saka, ka katra lieta, kuru viņiem nav jānopērk veikalā, atstāj viņiem brīvus līdzekļus kultūras baudīšanai.

Palīdzēsim Raudas bērniem ar sadzīviskām lietām.
Nepieciešams:
  • apavi zēniem - lielie izmēri;
  • gultas veļa un spilveni;
  • bērniem guļamistabās nepieciešamas mēbeles un citas lietas - gultas, skapji, nakts skapīši, taburetes, spoguļi, paklājiņi, drēbju pakaramie;
  • augustā skolotāji paši veiks kosmētisko remontu klašu telpās un guļamtelpās, tāpēc Raudas skola priecātos arī par kādu tapešu rulli, krāsu bundžu...;
  • zīmējamās, veidojamās lietas;
  • kultūras pasākumi gan skolā, gan iespēja izbraukt uz kādu pasākumu ārpus Raudas.

0 comments:

Ja Tev ir kādi jautājumi, ierosinājumi, tad raksti tos šeit.!

Ierakstīt komentāru

 
atbalstiitaaji
Atbalstītājs - Aldis Gobzems Latvijas Energoceltnieks Atbalstītājs - BTA Apdrošinātāji Atbalstītājs - Jānis Straupe Atbalstītājs - Office Day Atbalstītājs - SONORA Atbalstītājs - ENERGOKOMPLEKSS Atbalstītājs - SIA LCB