pirmdiena, 2010. gada 11. janvāris

Ilze un Jānis

FOTOZIEDOJUMS: Andrejs Strokins

Vēl vecajā gadā apciemojām divas Stelpē dzīvojošas ģimenes.

Pa sniegu pieputinātiem ceļiem Ilona, kura mums brīvprātīgi pieteicās palīgos, studijas F64 fotogrāfs Andrejs Strokins un es, devāmies skaistā, bet grūtā ceļā.

Visupirms mēs ciemojāmies pie Ilzes un Jāņa. Viņi ir dvīņi. Jau pieauguši – 16 gadīgi, taču viņu dzīves stāsts un pārdzīvojumi ir tik spēcīgi, ka vēlamies palīdzēt, cik vien būs mūsu un jūsu spēkos.

Abu dvīņu mamma Rūta ir ļoti enerģiska sieviete. Jau no mazotnes cīnījusies par bērnu veselību. Abiem bērniem tika konstatēta bērnu cerebrālā trieka 4 gadu vecumā. Bērniem augot, arvien vairāk parādījās problēmas – deformētas pēdas, deformētas kājas, viena kāja nedaudz īsāka par otru, līdz ar to grūtības staigāt, problēmas ar ceļgaliem.

Jānis labāk iet uz skolu kājām, nekā parāda klasesbiedriem, ka nevar iekāpt autobusā. Jānis brīžiem ceļas uz rokām, jo savādāk nevar piecelties – nežēlīgi sāp. Ilzītei kājām „sagriezušies” lielie pirksti, ir plakanā pēda.

Jānim ļoti patīk hokejs, futbols, slēpot, bet, ja viņš piedalās šajās fiziskajās nodarbēs, pēc tam ir ilgi jāguļ un jāatpūšas. Ilzei ļoti labi padodas zīmēšana, patīk „pērļot”, mums par prieku viņa izrāda savus zīmējumus un arī mēs dāvanā saņemam vienu no tiem.

1.februārī abiem nozīmēta operācija vienai kājai, mamma un jaunieši cer, ka būs labāk. Pēc operācijas paredzēta rehabilitācija, kurai tik ļoti nepieciešami līdzekļi. Jau vasarā plānota otra operācija. Kā mamma smej, abiem viss notiek vienlaicīgi.

Visa šī bēda būtu pusbēda, ja vien mammai būtu kārtībā mašīna, bez kuras, šeit dzīvojot, praktiski iztikt nevar nekādi. Ja būtu mašīna, būtu darbiņš, jo vietējā ciematā darbiņu neatrast, bet uz tuvākajām pilsētām izbraukāt nav iespējams, jo sabiedriskais transports kursē ļoti reti.

Mamma asarām acīs stāsta, ka nekad nav domājusi, ka būs tā, ka nevarēs pati palīdzēt saviem bērniem, nevarēs uzturēt. Jo viņa pati taču ir vesela sieviete, ir rokas, kājas! Psiholoģiski ir ļoti grūti, ka nav darbiņa. Ir bijusi izvēle – remontēt mašīnu vai nopirkt pārtiku! Ja „golfiņš” atkal „skrietu”, mamma varētu gan bērnus izvadāt uz skolu, gan pie ārstiem, gan pati darbiņu atrast.

Viņa ir darījusi visu, atdevusi lombardā zeltlietas, portatīvo datoru. Nedēļu sēdējuši pie svecēm, jo elektrība bijusi atslēgta. No pabalstu naudiņas, kura ir 140 LVL par abiem bērniem - (invaliditātes pabalsts) + 50 LVL alimenti no tēta + 80 LVL maznodrošināto pabalsts = 270 LVL, no kuriem jānomaksā 100 LVL par mājas kredītu. Kas paliek pāri? Ar to jāizdzīvo 3 cilvēkiem vesels mēnesis. Brīžiem esot tā, ka ledusskapī tukšums vairākas dienas...

Fotogrāfs vēlas jauniešus nofotografēt skaistajās, baltajās kupenās, un es redzu, cik grūti Jānim ir pārvietoties, kā viņš visiem spēkiem cenšas neizrādīt, ka viņam sāp ik uz soļa.

Uz atvadām Ilona atdāvina Ilzei savus siltos ziemas zābakus, par kuriem meitene mums redzot neizrāda emocijas, bet mamma vēlāk atsūta īsziņu, ka Ilze ir neizsakāmi priecīga, ka kājas vairs nebūs jāsaldē.

Ziemassvētku rītā iebraucu pie jauniešiem ar dāvanām, un dzirdot viņu izpildījumā „Klusa nakts, svēta nakts”, man acīs ieskrien pa asarai par šo bērnu vēlmi būt tādiem kā citi, skriet kopā ar vienaudžiem un ņemt no dzīves visu, ko tā sniedz.

Mēs varam palīdzēt:

- iziet rehabilitācijas kursu pēc operācijas
- palīdzēt mammai saremontēt mašīnu ( pateicoties atbalstītājiem, izdarīts)
- sagādāt VW Golf III ziemas riepas ( pateicoties atbalstītājiem, izdarīts)
- apģērbu, apavus jauniešiem (īpaši ziemas)
- nodrošināt ar interneta pieslēgumu, kas būtu tik svarīgi abiem dvīņiem
- sagādāt pārtiku
- Ilze (16 g.) 170 cm , apavi 37/38 izm.
- Jānis (16 g.) 170 cm, apavi 39/40 izm.


MILZĪGS PALDIES ILZES UN JĀŅA EŅĢEĻIEM:

Linda un Raitis Zalīši - LVL 50,- (23.12.09.)
Gunta Salmane - LVL 35,- (07.01.10.)
Ilva Utāne - LVL 50,- (20.01.10.)
Aigars Rozentāls - LVL 10,- (27.01.10.)
Dace Breice - LVL 10,- (10.02.10.)
Anonīms ziedojums - LVL 50,- (07.04.10.)

02.02.10. Operācijas abiem jauniešiem veiktas. Mācās staigāt ar kruķiem, mamma saka, esot ļoti priecīgi, ka varot ārstēties un būt veseli. Turēsim īkšķus lai izdodas ! Un ziedosim naudiņu rehabilitācijai .
10.02.10. Ziņa no jauniešu mammas : Esam veiksmīgi jau dienu mājās. Ārsts teica, ka operācijas izdevušās labāk kā bijis plānots. Nedēļu vēl gultas režīms, pēc trim nedēļām mainīs citu ģipsi, un kopā tā vēl divi mēneši. Pagaidām visam jāsadzīst, tad varēs domāt par rehabilitāciju. Sveicieni no mums visiem.
22.03.10. Šodien tika noņemti ģipši. 29.03 abi dvīņi dosies uz Vaivaru rehabilitācijas centru.
15.04.10 Ilze un Jānis nu jau trešo nedēļu veseļojas, bauda masāžas un smagi strādā nodarbībās, Vaivaru rehabilitācijas centrā.
Papildus valsts apmaksātajām nodarbībām, preicoties jums ziedotāji, jaunieši var saņemt uzlaboto ēdināšanu, reitterapiju un zemūdens masāžas.
Pašiem jauniešiem ir daudz jāstrādā, jāstaigā, jāvingro, lai tiktu sasniegts vēlamais rezultāts.

2010. gada pavasaris. Daudz palīdzēts un izdarīts, pateicoties ziedotājiem. Gan saremontēta mašīna, apmaksāti tehniskās skates izdevumi, apdrošināšana, degviela, lai mamma varētu izbraukāt un izvadāt bērnus( kaut tas nav īsti pareizi un atļauts). Vesta pārtika, jaunieši nodrošināti ar drēbēm, apaviem. Rehabilitācijas laikā apmaksāta papildus ēdināšana un papildus masāžas un vingrošanas. Ilzei apmaksājām brilles.
Diemžēl mums nesaprotamu iemeslu dēļ, jauniešu mamma pārtrauca sadarbību. Ļoti ceram, ka Ilze un Jānis paši būs spēcīgi un stipri, mācēs pastāvēt par sevi un dzīvē viņiem veiksies! No sirds to novēlam!

0 comments:

Ja Tev ir kādi jautājumi, ierosinājumi, tad raksti tos šeit.!

Ierakstīt komentāru

 
atbalstiitaaji
Atbalstītājs - Aldis Gobzems Latvijas Energoceltnieks Atbalstītājs - BTA Apdrošinātāji Atbalstītājs - Jānis Straupe Atbalstītājs - Office Day Atbalstītājs - SONORA Atbalstītājs - ENERGOKOMPLEKSS Atbalstītājs - SIA LCB