piektdiena, 2010. gada 19. februāris

Sarmītes ģimene

FOTOZIEDOJUMS: Juris Dreimanis

Skatoties TV ziņās sižetus par patversmēm, liekas, cik tas ir traģiski, ka nav savu māju, ka ir tik labi, ka ir vēl šādas vietas, kur paglābties no aukstuma kaut uz pāris stundām. Arī man nācās pabūt vienā no patversmēm.

Saņēmu e-pastu no kādas ārzemju latvietes – Aijas, kura dzīvo Latvijā, ar lūgumu palīdzēt ubagojošai sievietei, kurai kopā ar trīs bērniem šobrīd mājas ir viena no Rīgas patversmēm.

Jāsaka godīgi, sajūtas bija dīvainas, apciemojot šo iestādi. Iestāde drūma, ar ieeju – izeju kā cietumā, nomāktiem, nolemtiem cilvēkiem apkārt.

Tā arī Sarmīte kopā ar saviem trīs bērniem te mitinājās, priecīga par to, ka vispār ir jumts virs galvas, siltums, darbiņš – šķirot humānās palīdzības drēbes, kas atvestas patversmei. Pateicoties darbiņam, viņai nav jādomā par to ko, bērniem mugurā vilkt. Naudiņu pusdienām un skolas ceļa naudu viņa nopelna, ubagojot.

„Protams, ka ir neērti, protams, grūti, bet kā savādāk?! Citas izejas šobrīd nav. Bērni ir jāpabaro!” stāsta Sarmīte asarām acīs.

Sarmīte ar bērniem aizbēgusi no vardarbīga vīra, viņi pabijuši vairākos krīzes centros, bērni un mamma ir psiholoģiski sagrauti.

Otro reizi kopā ar fotogrāfu Juri Dreimani ciemojos pie šīs ģimenes jau viņu pašu dzīvoklītī Jersikas ielā. Dzīvoklītis vai, pareizāk sakot, istabiņa gan ir mazmazītiņa, virtuvīte koridorā, bet toties pašiem sava. Šeit viņi ievākušies tikai pirmo dienu, un, ciemojoties pie ģimenes, arī es sastopos ar kaimiņu, kurš nikni kliedz, lai nedauzot durvis. Bērni bailēs saraujas kā iebiedēti dzīvnieciņi. Vakarā Sarmīte man raudot zvana un stāsta, ka kaimiņš draudējis ar ieroci, bet citas mājvietas viņai pagaidām nav.

Skaudrs stāsts. Bērni mācās katrs savā skolā – Kokneses speciālajā internātskolā un Bebru internātskolā.

Katru nedēļu ceļam nepieciešams 21 LVL, kurus mammai ne vienmēr izdodas nedēļas laikā saubagot. Par dzīvesvietu Sarmītei katru mēnesi jāsamaksā 50 LVL, bet Sarmīte gatava darīt visu, lai tikai varētu piedeklarēties šeit, un tas nozīmētu, ka viņa varētu pieprasīt pabalstus, kuru pašlaik nav, jo nav pastāvīgas dzīves vietas.

Jautāju, vai nebūtu prātīgāk pārvākties uz Kokneses pusi, tuvāk skolām. Sarmīte saka, ka Rīgā tomēr lielākas iespējas darbiņu atrast, laukos galīgs izmisums, tomēr viņa domājot par to, ka, sākoties vasaras sezonai, varētu mēģināt domāt par laukiem.

Varbūt kādam no jums ir zināma pamesta māja vai māja, kurai vajadzīgs pieskatītājs. Sarmīte darba un atbildības nebaidās. Ja būtu savs dārziņš, dobes, rušinātos un tādā veidā varētu pabarot bērnus.

Sarmīte cer, ka dabūs sētnieces darbiņu, saka, tā lēniņām sevi jāpierāda. Viņa labprāt piesakās par palīgu „palīdzēsim” noliktavas kārtošanas darbos, tas nozīmē, ka viņa ir gatava dot arī kādam citam, ne tikai lūgt palīdzību.

Līdz asarām aizkustina Sarmītes stāstītais: „ Patīk strādāt man ar cilvēkiem. Patīk palīdzēt viņiem! Atnāk večuks ar zeķēm cimdu rokā, es viņam izsniedzu cimdu pāri. Un kā viņš priecājas! It kā būtu iedota torte! Cilvēks, tāds pats cilvēks, tikai dzīvē nedaudz nav paveicies ...”

Mazā māsa Simona ir vissaulainākā no bērniem, priecīga par atvesto lelli, kurai tiek iedots vārdiņš Sintija. Simonas lielākais sapnis ir leļļu rati! Mamma gan saka, ka istabiņā nebūšot vietas ratiem, bet Simona smej, ka drīz taču būšot pavasaris un viņas kopā ar lelli varēs doties pastaigā.

Niko ir 15 gadus vecs zēns, bērnībā gūtās traumas dēļ šobrīd mācās speciālajā internātskolā. Viņam mācīties tā ne visai patīkot, bet vadīt skolas pasākumus un diskotēkas, to gan:).

Mairis man šķiet visskumjākais zēns, kādu jebkad esmu redzējusi... sirds sāp, ceru, ka visi kopā varēsim palīdzēt tik galā ar gūtajām traumām.

Skatoties „palīdzēsim.lv” logo Simona saka: „Re, kur mēs visi! Mammīt, Tu pa vidu, es dzeltenais bērniņš, Niko zaļais un Mairis oranžais!”

Palīdzēsim!

- Bērniem ļoti noderētu speciālista – psihoterapeita palīdzība
- Simona priecātos par leļļu ratiem ( sagādāts - paldies Marijai Rudakovai)
- Nepieciešami līdzekļi transportam uz skolu
- Ģimenei nepieciešamas saimnieciskas lietas – neliels ledusskapis, trauki, katls, panna
- Pārtika
- Gulta

JUMS IR IESPĒJA, PIEZVANOT PA TĀLRUNI
90006888
ZIEDOT 1,-Ls

MILZĪGS PALDIES SARMĪTES ĢIMENES EŅĢEĻIEM:

Aigars Rozentāls - LVL 10,- (01.03.10.)
INQB8R - LVL 10,- (10.03.10.)
Irina Putrikeviča - LVL 15,- (15.03.10) - Lai Dievs sargā un palīdz!
Nadežda Ņedospasova - LVL 27,- (16.03.10)
Marija Rudakova - leļļu rati
Līga Arutjuņan - LVL 10,- (11.10.10.)
Līga Arutjuņan - LVL 10,- (10.12.10.)
Kaspars Seleckis - LVL 50,- (27.12.10.)
Aija Abedens un draugi - LVL 40,- (15.12.10.)


11.03.10 Sarmīte ir izlēmusi pārvākties uz savām iepriekšējām mājām Valles pagastā. Esam apmaksājuši elektrības rēķinu par summu 97,07 LVL, lai Sarmīte kopā ar bērniem varētu ieiet gaišā mājā. Sarmīte ir saņēmusi pārtikas paku akcijas "Paēdušai Latvijai" ietvaros, kā arī esam gan apmaksājuši ceļa naudas bērniem, lai tie varētu nokļūt līdz skolai, gan iegādājušies pārtiku.
Plānojam pārvest Sarmītes mantas un mēbeles, kuras mums ir noziedojusi kompānija Colgate uz Valli. Sarmīte ar laiku vēlas iegādāties gan rukšus , gan gotiņu, un pavasarī plāno iekopt dārziņu.
Tādēļ tik ļoti nepieciešama jūsu palīdzība!! Palīdzēsim!
18.03.10. Pateicoties Renāram un vēl citiem brašiem palīgiem, Sarmīte šodien pārvācās uz savām mājām Vallē. Pati atktuālākā šobrīd ir gulta bērniem. Turpināsim palīdzēt!

24.01.11. Sarmīte gan Vallē nedzīvoja ilgi, jo pašas neuzņēmības, un dažādu apstāķļu sakritības dēļ lielāko daļu laika joprojām pavadīja Rīgā.
Abi vecākie puiši aktīvi piedalījās organizācijas rīkotajos pasākumos un aktivitātēs. Simona apmeklēja teātra izrādes un citus kultūras un izklaides pasākumus.
Kopā ar Sarmītes atbalstītājiem Ēriku un Aiju devām vēl pēdējo iespēju- sakārtot savu dzīvi. Šobrīd Sarmīte ir atradusi dzīvokli Aizkrauklē, visa saziedotā naudiņa decembra mēnesī tiek novirzīta pirmajai iemaksai par dzīvokļa īri. Uz laiku sadarbību pārtraucam, lai dotu iespēju Sarmītei pašai tikt galā ar sadzīvi, bērnu skološanu un darba atrašanu.
Paldies visiem ziedotājiem!

0 comments:

Ja Tev ir kādi jautājumi, ierosinājumi, tad raksti tos šeit.!

Ierakstīt komentāru

 
atbalstiitaaji
Atbalstītājs - Aldis Gobzems Latvijas Energoceltnieks Atbalstītājs - BTA Apdrošinātāji Atbalstītājs - Jānis Straupe Atbalstītājs - Office Day Atbalstītājs - SONORA Atbalstītājs - ENERGOKOMPLEKSS Atbalstītājs - SIA LCB